Ministar Matić je s gostima iz SAD-a razgovarao o problemima s kojima se susreću branitelji i institucije zadužene za branitelje. Woodcockovi su pričali o svojim iskustvima i programima koje su razvili u Udruzi za pomoć braniteljima. U većinu tih programa uključene su cijele obitelji vojnika. Njihovi supružnici i djeca zajedno s vojnicima dobivaju pomoć psihologa i psihijatra, pomaže im se da se ponovno aktivno uključe u zajednicu
Predsjednica Nacionalnog odbora za gospodarstvo Pokreta-HR Sandra Bršec Rolih, inače i predsjednica Udruge dijabetičara Zaprešić, posjetila je u ponedjeljak 10. rujna ministra branitelja Predraga Matića kojeg je upoznala s američkim supružnicima Woodcock. Supružnici Woodcock aktivno su uključeni u više humanitarnih projekata, među kojima su i razni programi pomoći namijenjeni ratnim veteranima – vojnicima koji su se netom vratili s bojišta i aktivnom vojnom osoblju kako bi oni lakše prebrodili proživljene traume i stres te se uključili u normalan život. Sheila R. Woodcock je bivša zaposlenica Ministarstva obrane SAD-a, dok je C. Wesley Woodcock umirovljeni pilot i veteran Vijetnamskog rata.
Ministar Matić je s gostima iz SAD-a razgovarao o problemima s kojima se susreću branitelji i institucije zadužene za branitelje. Woodcockovi su pričali o svojim iskustvima i programima koje su razvili u Udruzi za pomoć braniteljima. U većinu tih programa uključene su cijele obitelji vojnika. Njihovi supružnici i djeca zajedno s vojnicima dobivaju pomoć psihologa i psihijatra, pomaže im se da se ponovno aktivno uključe u zajednicu. S druge strane, članovima obitelji se pomaže da što bolje razumiju probleme i prilagodbe koje ratni veterani trebaju proći. U Americi Udruge također organiziraju programe koji uključuju npr. petodnevni izlet u planine za cijelu obitelj veterana, organizirana im je psihološka i ostala stručna pomoć, imaju dadilje koji se tokom takvog odmora brinu o djeci i pomažu im. Svi uključeni u takav program su volonteri, a velike kompanije doniraju novac za realizaciju.
Ministar Matić naglasio je kako je veliki problem što se je još donedavno smatralo da je posttraumatski stresni poremećaj (PTSP) neizlječiv i trajan, premda je dokazano da se osoba koja ima dijagnosticiran PTSP može ponovno uključiti u zajednicu i biti aktivna. Ministar je bio vrlo otvoren za nove ideje i s velikim je zanimanjem slušao kako se neki problemi rješavaju u Americi. Predložio je da se nastavi daljnja suradnja sa Woodcockovima kako bi što bolje razmjenjivale ideje i rješenja.
Woodcockove je oduševila pristupačnost, razumijevanje i iskustvo Ministra Matića i sa zadovoljstvom su prihvatili poziv za novi susret.