Vojni šamar
Zbog svih tih hrvatskih grešaka i propusta došlo je do blokade oko isporuke borbenih zrakoplova iz Izraela. Naime, polovni F16 zrakoplovi stari 30 godina bez izraelske tehnologije uistinu postaju skoro pa beskorisne kante. Ako promatramo uspješnost izraelskih F16 Barak u borbenom djelovanju, očito da je u pitanju vrhunska dorada i da je u stvari točna činjenica da bi ovakvih 12 hrvatskih zrakoplova moglo npr. u sat vremena srušiti sve Gripene koji su trenutno u uporabi nad cijelom Europom. Ako bi ova transakcija bila dozvoljena, Hrvatska bi time bila i manje ovisna o dirketnoj američkoj tehnologiji i možda čak regionalno premoćna što očito nije po američkom ukusu. Rezultat blokade isporuke F16 Baraka značit će da se od tog posla mora odustati, jer je jednostavno financijski neisplativo i tehnički gotovo nemoguće dovesti ove zrakoplove u prvobitno stanje. Moguće da će nam onda biti „besplatno“ ponuđeni izvorno američki F16 starije generacije no oni su tehnološki neuporedivo inferiorniji a naša ovisnost puno izraženija.
Situacija je toliko kritična da hrvatska politika mora ubrzano djelovati i poduzeti hitre korake, pri čemu će neki u Hrvatskoj platiti opaku cijenu. Rizici su različiti – Hrvatska može izgubiti poziciju prvog američkog saveznika u jugoistočnoj Europi, može opasno narušiti svoju obrambenu sposobnost, može izgubiti dugoročno vrijedno i dragocjeno vojno i tehnološko partnerstvo sa državom Izrael, može biti veliki gubitnik u destabilizaciji i regije i Europe.
Pri tom, Hrvatska mora dati hitne odgovore o pozadini svih poslovnih dealova oko Agrokora, borbenih zrakoplova, odustajanja od LNG-a i slično, ne samo Sjedinjenim Državama već prije svega svojim građanima. A i istina o vaučerima nije na odmet – to bi uskoro moglo postati prvo pitanje na koje ćemo dobiti javni odgovor. Zašto ga već sada ne znamo, odgovorni su svi u hrvatskoj politici, jednako oni u opoziciji kao i oni na vlasti - jer to su još uvijek dva lica istog novčića.